Wybierz kategorię

System Obsługi i Wsparcia Podatnika

W ramach budowy Systemu Obsługi i Wsparcia Podatnika ustawodawca wprowadził,  ustawą z dnia 10.07.2015 r. o Administracji Podatkowej, nowe rozwiązania, które umożliwią kompleksową i bardziej komfortową obsługę w urzędach skarbowych, a także  wprowadzenie usługowego podejścia do podatników w  ich indywidualnych sprawach.

Dodano 23.10.2015 w Baza Wiedzy
System Obsługi i Wsparcia Podatnika

W ramach budowy Systemu Obsługi i Wsparcia Podatnika ustawodawca wprowadził,  ustawą z dnia 10.07.2015 r. o Administracji Podatkowej, nowe rozwiązania, które umożliwią kompleksową i bardziej komfortową obsługę w urzędach skarbowych, a także wprowadzenie usługowego podejścia do podatników w ich indywidualnych sprawach. Nowe rozwiązania mają pomóc w realizacji obowiązków podatkowych przedsiębiorców, co w dalszej konsekwencji spowodować powinno wzrost samodzielnego i prawidłowego naliczania zobowiązań podatkowych.

Dnia 1 września 2015r., uruchomione zostały Centra Obsługi. To nowe udogodnienie, dzięki któremu podatnicy mogą załatwić swoje sprawy nie tylko we własnym urzędzie, ale także w wybranych miejscach na terenie całego kraju. Jeśli więc podatnik będzie z dala od swojego urzędu skarbowego większość spraw będzie mógł załatwić w jednym z 50 centrów obsługi (listę można znaleźć na stronie MF http://www.finanse.mf.gov.pl/pp/obsluga-i-wsparcie-podatnika)

W centrach obsługi pracownicy Administracji Podatkowej przyjmują podania i deklaracje, wydają zaświadczenia, informują podatników o ich prawach i obowiązkach, ponadto oprócz spraw podatkowych, można w centrach złożyć wybrane dokumenty z zakresu ZUS i akcyzy, a  mikro przedsiębiorcy mogą skorzystać z pomocy asystenta podatnika.

Od 1 stycznia 2016 r., już we wszystkich urzędach skarbowych pojawi się stanowisko asystenta podatkowego. Usługa ta jest dedykowana podatnikom rozpoczynającym działalność gospodarczą  jako mikro przedsiębiorca, w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej.

Obsługa podatnika rozpoczynającego działalność gospodarczą przez przydzielonego mu asystenta, obejmować będzie przede wszystkim udzielanie informacji w zakresie wypełniania deklaracji podatkowych (także składanych elektronicznie), udzielanie pomocy i wsparcia w konkretnych sprawach, przekazywanie informacji na temat przepisów prawa podatkowego. Czynności wykonywane przez asystenta podatnika nie będą stanowiły jednak usług doradztwa podatkowego.

Ponadto, asystent podatnika będzie udzielał informacji spoza zakresu działania urzędu skarbowego – dotyczących ubezpieczeń społecznych, czy też podatku akcyzowego.

Asystent podatnika wyznaczany jest na wniosek podatnika i będzie realizował swoje zadania przez okres nie dłuższy niż 18 miesięcy, od dnia wydania podatnikowi potwierdzenia nadania numeru identyfikacji podatkowej.


Małgorzata Baranowska
Dyrektor Departamentu Administracji w Kancelarii Podatkowej Skłodowscy
Marki, 23.10.2015r.

Rachunkowość > Inne

Kwota najmu do opodatkowania

Podstawową kwestią przy usługach najmu nieruchomości jest podpisanie umowy, w...

Dodano 18.10.2019 w Baza Wiedzy

Czynsz, w przypadku otrzymania lub postawienia go do dyspozycji wynajmującego, stanowi przysporzenie majątkowe wynajmującego i tym samym generuje...

Czytaj więcej
Rachunkowość > Inne

Split payment

Z dniem 1 listopada wchodzi w życie istotna zmiana w rozliczeniu...

Dodano 18.10.2019 w Baza Wiedzy

Oznacza to konieczność zapłaty za faktury przy pomocy specjalnego rodzaju przelewu (komunikatu) bankowego który powoduje przesłanie zapłaty na 2...

Czytaj więcej
Rachunkowość > Inne

Obniżka PIT

Od 1 października w pierwszym progu podatkowym, czyli kwoty poniżej 85 528 zł...

Dodano 18.10.2019 w Baza Wiedzy

Korzyści z tego tytułu uzyskają wiec osoby, które: pracują na etacie, pracują na podstawie umowy zlecenia i o dzieło prowadzą własną...

Czytaj więcej
Rachunkowość > Inne

Podatek od przychodów z...

Art. 30g ustawy o pdof
Art. 24b ustawy o pdop

Dodano 18.02.2019 w Baza Wiedzy

Od 1 stycznia 2019 roku zostały opodatkowane wszystkie budynki, które zostały oddane do używania (w całości lub częściowo) na podstawie umowy najmu,...

Czytaj więcej